Wisła - Głębce
   Wieża kościelna stojąca niegdyś na osi zrębowego kościoła w Połomii (pow. wodzisławski) zbudowanego w 1575 roku. Przeniesiona do Wisły-Głębiec w 1981 r. po wcześniejszym odnowieniu. Tu stała się częścią nowego, dwupiętrowego żebetonowego kościoła, poświęconego w 1983 r.
  Korpus kościoła w Połomii, cennego i okazałgo zabytku z wyposażenioem barokowym, sobotami, czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę, trójbocznie zamkniętą nawą i siodłowymi dachami był nieużytkowany i nieremontowany, został rozebrany w 1975 r. Wcześniej zawaliła się nawa. Ocalona wieża zbudowana została na planie kwadratu w konstrukcji słupowej. Ma nadwieszoną izbicę i hełm piramidalny, ściany pochyłe, pobite gontem. Do wieży przylega kruchta.
Otoczenie
   Kościół stoi na stoku góry Kozieniec w pobliżu drogi Wisła - Kubalonka. Nie jest ogrodzony, prowadzą doń strome schody. Zazwyczaj jest otwarty. Obok drogi przepływa potok Głębiczek, za którym pensjonaty i domy wczasowe.
Galeria
Jak dojechać lub dojść?
Pieszo: ♦ z centrum Wisły wzdłuż ruchliwej drogi w kierunku Kubalonki, ok. 5 km.
Komunikacją publiczną:
♦ autobusem z centrum Wisły;
pociągiem: w Wiśle-Głębce jest stacja kolejowa i dla rozrywki można jeździć tu sporadycznie kursującymi pociągami z Wisły - trasa jest dość ciekawa widokowo. Przejazd z dalszych miast, n.p. z Katowic, nie ma sensu, gdyż - jak wspomniano na podstronie "Wisła I" - torowisko jest w katastrofalnym stanie techicznym i podróż trwa bardzo długo. Zniechęcać mogą także zaniedbane stacje PKP w miejscowościach Beskidu Śląskiego.
Źródła
♦ strony internetowe gminy Wisła i inne.

Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)