Rybnik - Wielopole
   Kościół p.w. św. Katarzyny z XVI w. przeniesiony z Gierałtowic w 1976 r. Wieża dzwonna z 1844 r.
   Jest obiektem o konstrukcji zrębowej postawionej po przeniesieniu na wysokim, wystającym ponad powierzchnię ziemi, kamiennym cokole z pomieszczeniami katechetycznymi. Cokół ten nieco podwyższa kościół i zmienia jego proporcje.

   Świątynia jest orientowana. Posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium węższe od nawy oraz zakrystię przylegającą do prezbiterium od północnej strony, a także niewielki babiniec po poł. stronie. Korpus otoczony jest wspornikowymi sobotami. Dach dwuspadowy, wyższy nad nawą, pokryty gontem, podobnie jak ściany koscioła, oraz soboty. Zadaszenia nad kruchtami - trójspadowe. Wejście główne - przyozdobione okuciami - znajduje się w wieży, drugie w nawie. Nad nawą - wieża na sygnaturkę, ośmioboczna, z piramidalnym dachem.
   Wieża dzwonna posiada konstrukcję słupową, pochyłe ściany pobite gontem oraz lekko nadwieszoną izbicę i namiotowy dach. Forma wieży nawiazuje do obiektów z XVI w.
   We wnętrzu kościoła, w trakcie remontu w l. 1960 - 61 odkryto i odrestaurowano dużej wartości polichromię stropową z czasów budowy kościoła. Przedstawia ona m.in. piastowskie herby, motywy roślinne i geometryczne oraz patronkę kościoła. Ponadto wewnątrz obraz św. Katarzyny z 1828 roku pędzla Franciszka Froemla z Moraw (obraz był niegdyś częścią ołtarza głównego), ławkę kolatorską z końca XVII wieku oraz obrazy ze stacjami drogi krzyżowej z 1841 r. W zachodniej części kościoła empora wsparta czterema słupami ze współczesnymi organami. Nie ma już w kościele znajdujących się tam niegdyś zabytkowych ołtarzy, ambony oraz ławek z XVI w.
 Zwiedzanie: z zewnątrz zawsze, wewnątrz tylko w okolicach mszy. Parafia nie zezwala na wykonywanie zdjęć w środku.
 Obiekt zabezpieczony w ost. czasie dzięki srodkom UE.
Otoczenie
   Kościół otacza zieleniec. Od wschodniej strony stoi współczesna, dopasowana stylistycznie do kościoła, dzwonnica.
   Jest położony na osiedlu domów jednorodzinnych. Od południa skarpa porośnięta sosnami, niegdyś górująca nad dość rozległym jarem. Obecnie prowadzona jest niwelacja i przygotowywanie tego miejsca po inwestycje poprzez zasypywanie wspomnianego zagłębienia ziemią, gruzem i śmieciami. Zapewne uroku otoczeniu kościoła to nie dodaje, ale już nieco dalej, po drugiej stronie ul. Wielopolskiej, rozciągają się leśne tereny Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe ze śródleśnym stawem tuż obok drogi i zabytkową, zbudowaną przez cystersów, zaporą.
O miejscowości
   Wielopole, obecnie dzielnica Rybnika, a niegdyś samodzielna wieś, położone jest na północny wschód od centrum miasta przy drodze krajowej nr 78 łączącej Rybnik z Gliwicami. Przez wieki wieś miała charakter typowo rolniczy. Obecnie w Wielopolu mieszka 1800 mieszkańców przeważnie pracujących w pobliskich zakładach przemysłowych i punktach usługowych.
Galeria
Jak dojechać lub dojść
Na rowerze: ♦ czerwonym szlakiem z centrum Rybnika.
Pieszo: ♦ żółtym lub niebieskim szlakiem spod dworca PKP w Rybniku, szlaki słabo oznakowane. Można iść z pl. Wolności ul. Gliwicką do skrzyżowania ze światłami i tu w prawo na ul. Wielopolską. Po drodze m.in. kościół - fragment kościoła gotyckiego, stadion MOSIR Rybnik i kąpielisko.
Komunikacją publiczną: ♦ autobusami miejskimi nr: 12, 13, 14, 32, 41.
Samochodem: ♦ Drogą nr 78.
mapka
Źródła
Józef Matuszczak "Studia nad kościołami drewnianymi na Górnym Śląsku", nakładem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Bytom 1989r.; ♦ Strona internetowa miasta Rybnik; ♦ "Katalog zabytków sztuki w Polsce" tom VI, pod red. Izabeli Rejduch-Samkowej i Jana Samka, Warszawa 1964 r.; ♦ Sztuka.Net.
Mapy
"Okręg Rybnicki"; ♦ "Rybnik - plan miasta"; ♦ "Okręg Rybnicki. Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Pszów, Radlin - Plany miast";
Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)