Gołkowice
   Kościół p.w. św. Anny w Gołkowicach powstał w 1878 roku w miejscu drewnianej kaplicy z XVII wieku. Jest zbudowany na betonowych fundamentach, ma konstrukcję słupową, ściany oszalowane deskami.
    Wieżę główną pozyskano (poprzez zakup) z rozbieranego kościoła w Pruchnej. W Gołkowicach odtworzono ją dosć swobodnie, bez sobót i z innym hełmem, dodano okna w dolnej części i zmieniono usytuowanie i wielkosć okien w izbicy. Jest zbudowana na planie kwadratu, z obitą deskami izbicą. W pozostałych kondygnacjach obita jest gontem. Zwieńcza ją hełm piramidalny pokryty blachą. W wieży główne wejście do kościoła z małym przedsionkiem (wejście przez wiele lat było nieczynne, po ostatnim remoncie kościoła często otwarte, dzięki czemu można zajrzeć do środka).
    Kościół posiada jedną nawę oraz, niższe od nawy, zbudowane na planie prostokąta prezbiterium ulokowane po wschodniej stronie. Dach nad nawą jest dwuspadowy, w innych miejscach wielospadowy, podobnie jak szczyt pomiędzy prezbiterium i nawą, i inne mniejsze daszki nad przybudówkami przed ostatnim remontem pokryty był eternitem, obecnie gontem. Na dachu prezbiterium wieżyczka neogotycka z latarnią. Wewnątrz niej dzwon, który pierwotnie wisiał w wieży głównej. Od południowej strony tzw. soboty z małym, polowym ołtarzem. Po północnej stronie dwukondygnacyjna przybudówka z zakrystią na parterze i wewnętrznym balkonem na pierwszym piętrze. Mniej więcej do połowy wysokości nawy, również po północnej stronie, zbudowano pomieszczenie do przechowywania m.in. akcesoriów pogrzebowych.
    Wnętrze obiektu ma wystrój neogotycki, w takiej też formie stworzony został ołtarz główny z obrazem patronki kościoła i figurami świętych Piotra i Pawła oraz dwa ołtarze boczne, a także m.in. baldachim umieszczonej po lewej stronie prezbiterium ambony. W zachodniej części kościoła uwagę przykuwa empora (chór) ozdobiona stacjami drogi krzyżowej (z lat 70. XX wieku, wcześniejsze zaginęły) z górującymi nad nią organami umiejscowionymi w części wnętrza wieży głównej.
Ponadto w kosciele znajdują się również obiekty reprezentujące inne epoki i style - barokowe płaskorzeźby zdobiące parapet ambony, barokowy krucyfiks i przede wszystkim późnogotycka, wyjątkowej urody, rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVI w.) umiejscowiona obok ołtarza głównego.
    W latach 2006-2007 kościół został wyremontowany - wymieniono m.in. pokrycia dachu, wyremontowano więźbę, wymieniono gont, rynny, piorunochrony, wyremontowano gruntownie wieżę. W 2010 r. remont przeszła pozostała część - wraz z wymianą części bali, które były juz mocno spróchniałe zwłaszcza w prezbiterium. Naprawiono tez fundamenty i wymieniono tynki wewnątrz.
Otoczenie
nagrobek J. Grzonki    Kościół otacza niewielki cmentarz z pomnikiem nagrobnym fundatora i budowniczego kościoła Józefa Grzonki oraz z pomnikiem upemiętniającym dwunastu poległych powstańców śląskich. Teren kościelny ogrodzony jest z trzech stron drewnianym płotem, a metalowym od strony północnej. Na teren kościoła prowadzą dwie bramy - od południowej strony i od północno-zachodniej ze schodami na skarpie. Pod skarpą przebiega droga łacząca Jastrzębie Zdrój z Chałupkami, z odgałęzieniem (tuż obok kościoła) do polsko-czeskiego przejścia granicznego. Od zachodniej strony kościoła w 2010 powstał parking wyłożony betonową kostką. Od południowej strony biegnie niewielka asfaltowa szosa (połączona z kościołem prostopadłą, gruntową ścieżką na terenie prywatnym), przy której, kilkaset metrów dalej, stoi murowany, ewangelicki kościół z charakterystyczną, czerwoną kopułą. Drogą tą przebiegają 2 szlaki rowerowe - "R4" i czerwony, oraz pieszy szlak czerwony (patrz niżej).
O miejscowości
   Wieś, wzmiankowana w 1278 roku w dokumencie księcia opolsko-raciborskiego Władysława. Niegdyś przebiegał przez nią szlak handlowy z Raciborza do Cieszyna.
   Położona na Górnym Śląsku, na Płaskowyżu Rybnickim, w gminie Godów nad rzeką Szotkówką, w powiecie wodzisławskim, graniczy od południa z Republiką Czeską.
Ciekawe miejsca i obiekty w okolicy
Kaplica w Żabkowie z 1886 r.;
tablica upamiętniająca poległych, rozstrzelanych przez Grenzschutz w 1919 r., powstańców śląskich przy dawnej stacji kolejowej w Godowie;
kaplica św. Jana Nepomucena z 1862 r. w Zawadzie (Rep. Czeska; fotka w galerii);
kościół neogotycki zbud. w l. 1869-70 w Detmarzowicach (Rep. Czeska) w miejsce drewnianego, przed wejściem figury kamienne.
Galeria
Kościół i okolica:
Mapka poglądowa
Jak dojechać lub dojść
Na rowerze:
♦ teren jest "pofalowany", w niektórych rejonach n.p. w okolicy Turzy lub w powiecie cieszyńskim dość mocno, zatem można spodziewać się ciekawych, często rozległych krajobrazów, a także krótkich, ale stromych zjazdów i podjazdów - dotyczy to przede wszystkich szos lokalnych, okoliczne trasy rowerowe są poprowadzone doliną Szotkówki i Olzy, i są płaskie.
♦ Z Rybnika przez Jankowice Rybnickie (przy trasie kościół drewniany) i Jastrzębie: zielonym szlakiem do Jastrzębia, potem równolegle biegnącymi szlakami: R4 (szlak europejski, również zielony) i niebieskim, a następnie R4 i czerwonym (Pętla Euroregionu Cieszyńskiego), ok. 35-40 km;
♦ z Cieszyna: szlakiem czerwonym (Pętla Euroregionu Cieszyńskiego) przez Kaczyce (kościół drewniany), Zebrzydowice i przez Jastrzębie - w Jastrzębiu szlak łączy się ze szlakiem R4, ok. 45 km;
♦ z Cieszyna przez Kaczyce (j.w.) z Kaczyc niebieskim przez przejście graniczne do Karviny, stamtąd do przejścia granicznego Gołkowice-Zavada, ok. 35 km.

♦ ze Strumienia: szlakiem R4 przez Jastrzębie, ok. 30 km;
♦ z Wodzisławia Śl.: szlakiem Wodzisław-Karwina, ok. 15 km;

♦ z Zebrzydowic: żółtym szlakiem do przejścia granicznego, po przekroczeniu granicy bez szlaków, cały czas prosto przez Dolni Marklovice, Petrovice - do kolejnego przejścia granicznego, po przekroczeniu którego główną drogą do skrzyżowania. Całość trasy to ok. 15 km. Do Zebrzydowic powrócić można szlakiem czerwonym - by dostać się na ten szlak należy wejść na teren kościelny i wyjść północną bramą;
Pieszo:
♦ korzystając ze szlaków rowerowych;
♦ czerwonym Szlakiem Powstań Śląskich (z Jastrzębia-Szerokiej do Godowa);
♦ z Wodzisławia Śl. do Mszany Szlakiem Więźniów Oświęcimskich (niebieski), później rowerowym, czarnym.
Komunikacją publiczną:
♦ niektórymi autobusami PKS z Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia Zdroju.
Samochodem:
♦ DW nr 933 z Wodzisławia do Jastrzębia, w Mszanie skręcić na ul. Moszczeńską i prosto w kierunku przejścia granicznego;
♦ z DK nr 81 skręcić w Pawłowicach Śląskich w kierunku Jastrzębia Zdroju, stamtąd n.p. do Mszany, gdzie na skrzyżowaniu skręcić na ul. Moszczeńską (j.w.).
♦ w Mszanie planowany jest węzeł na autostradzie A1 - termin oddania do użytku: 2010 r.;

Pociągiem:

♦ w okolicach Gołkowic istniała stacja kolejowa, ale została zlikwidowana w l. 90. XX w. Torowisko oraz trakcja elektryczna zostały w ostatnich latach rozkradzione przez złomiarzy i już nie nadają się do eksploatacji. Można jednak dojechać do pobliskiej, czeskiej stacji w Petrovicach (liniia Zebrzydowice - Ostrawa).

Informacje praktyczne
Komunikacja: PKS Rybnik; ♦ rozkład jazdy PKP  (najbliższe czynne stacje kolejowe: Wodzisław Śląski i Czyżowice oraz Petrovice u Karvine w Czechach; linia Jastrzębie Zdrój - Wodzisław Śl. przez Godów zlikwidowana). Dawne przejścia graniczne:
♦ Gołkowice-Zavada (drogowe dla samochodów osobowych); ♦ małego ruchu turystycznego w Skrbeńsku.
Najbliższe drewniane zabytki
Linki
Źródła
Paweł Porwoł, "Kościół drewniany pw. Św. Anny w Gołkowicach",
nakładem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., 2004 r. ♦ Anna Burda-Szostek - "Remont kościoła w Gołkowicach. W samą porę", Gość Katowicki, 3.XI.2010 r.
Mapy
"Województwo Śląskie".
Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)