Buków
   Kaplica różańcowa z 1770 r.
   konstrukcji zrębowej przypominająca kościółek w typie archaicznym. Podwyższona poprzez usadowienie w 1930 r. na betonowym cokole imitującym podmurówkę kamienną (zabieg ten wykonano w celu zabezpieczenia jej przed podtopieniami). Prostokątna, jednoprzestrzenna z trójbocznym zamknięciem po wschodniej stronie. Wieżyczka sześcioboczna, z latarnią i gontowym hełmem. Dach dwuspadowy, gontowy, wejście z dwuczłonowymi drzwiami z okuciami kowalskimi i dwułucznym nadprożem z datą budowy kaplicy. Przed wejściem schody. Strop płaski. We wnętrzu m.in. nowy skrzyniowy ołtarz, nowe ławki, figura św. Izydora i obraz Matki Boskiej Różańcowej.
   Wielokrotnie podtapiana, mocno uszkodzona w 1997 r. w trakcie tzw. powodzi stulecia, gdy pod wodą znalazła się większa jej część. Po tym zdarzeniu wyremontowana, ale jeszcze przez kilka lat dostrzec można było różnicę w kolorystyce pomiędzy częściami, które znalazły się nad i pod wodą. Remontowana była także w l. 30. i 60. XX wieku.
   Nabożeństwa odbywają się raz w tygodniu - w maju i w październiku.

   Spichlerz - sypaniec, drewniany, przeniesiony do Bukowa w 1819 r. (data nad wejściem) ze wsi Owsiszcze. Zrębowy, obrzucony gliną, sklepienie kopulaste, archaiczne, dach kryty łupkiem.
Otoczenie:
   Kaplica stoi na środku trójkątnego placu w centrum wsi. Obok słup, na którym metalowe tabliczki z datami powodzi, które nawiedziły wieś - umiejscowione są one na wysokościach odpowiadających poziomowi wody w danym roku. Ponadto tablice informacyjne.
   Spichlerz znajduje się natomiast na prywatnej posesji przy ul. Zabytkowej (boczna uliczka wiodąca spod kościoła w kier. kąpieliska).
O miejscowości:
Polder Buków    Wieś położona w gminie Lubomia (powiat wodzisławski), nad Odrą, licząca ok. 300 mieszkańców. Miejsce wypoczynku weekendowego mieszkańców okolicznych miast - działa tu ośrodek wędkarski, kąpielisko. Nie ominął jej przemysł - na jej terenie znajduje się zwałowisko KWK Rydułtowy-Anna - częściowo zrekultywowane, częściowo eksploatowane (odzyskiwanie węgla).
   Wieś była wielokrotnie zalewana przez Odrę. Po powodzi w 1880 r. odsunięto od Bukowa i wyregulowano koryto rzeki, zbudowano także wały przeciwpowodziowe podwyższone w l. 50. XX w. Nie zapobiegło to powodzi w 1997 r., zwanej dziś powodzią stulecia, podczas której w Bukowie zatopione zostały m.in. kościół, kaplica, zniszczony został także pobliski most na Odrze oraz wały przeciwpowodziowe.
   Obecnie powstaje tu duży polder przeciwpowodziowy, są naprawiane wały, które będą wyższe od poprzednich.
   W sąsiedztwie Bukowa budowany jest także ogromny suchy zbiornik przeciwpowodziowy, którego napełnienie planowane jest za ok. 50 lat - do tego czasu zabezpieczać ma on miasta nadodrzańskie przed powodziami. W związku z budową prowadzona jest akcja przesiedlania mieszkańców m.in. wsi Nieboczowy.
Ciekawe miejsca i obiekty w okolicy
 • Park Krajobrazowy Wielikąt, kompleks stawów (9 dużych - 17-41 ha i kilkanaście mniejszych) w gospodarstwie rybackim, groble, Las Tworkowski, łąki, pola uprawne. Miejsce gniazdowania rzadkich gatunków ptaków - czapli białych, batalionów, łabędzi krzykliwych, hełmiatki, błotniaków stawowych i innych. Ponadto licznie występują tu żaby, ropuchy, węże, traszki i jaszczurki;
 • poldery przeciwpowodziowe, dobrze widoczne z wałów przeciwpowodziowych - w Bukowie, Olzie, Odrze i w innych miejscowościach, ciekawe krajobrazowo, miejsce gniazdowania ptaków wodnych, tereny wędkarskie;
 • krzyże pokutne we wsi Rogów;
 • krzyż pokutny we wsi Olza (ul. Dworcowa 5);
 • kościół parafialny - eklektyczny - w Bukowie, z pocz. XX w.;
 • figura przydrożna św. Jana Nepomucena z XVIII wieku we wsi Grabówka, przy drodze z Rogowa do Lubomii, obok drzewo pomnikowe;
 • dwór klasycystyczny z pocz. XIX w. w Grabówce;
 • pałac w Chałupkach, klasycystyczny, przebudowany zamek z XIV w., ob. hotel, restauracja, obok park;
 • ruiny pałacu w Tworkowie (spalonego w 1931 r.), obiektu zbudowanego w XVI w. na fundamentach średniowiecznego zamku. Krzyżanowice, pałac
 • pałac w Krzyżanowicach, zbud. w XVIII w., gruntownie przebudowany ok. 1856 r. w stylu neogotyckim, obok park, brama wjazdowa z pomieszczeniami mieszkalnymi z XIX w. - pałac w b. dobrym stanie użytkowany jako Dom Opieki Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy (fotki w galerii);
 • kościół w Krzyżanowicach z l. 1791-93, wieża z XV lub XVI w.
 • Galeria
  kapliczka, spichlerz i okolica:
  Jak dojechać lub dojść?

  Na rowerze:
  teren jest ciekawy - niemal zupełnie płaski, ale istnieją tu także naturalne, niewysokie wzgórza - w większości zalesione, poza jednym, na którym jest wieś Rogów. Jadąc w kierunku Gorzyc czy Turzy Śl. trzeba na nie wjechać, co gwarantuje niezłe widoki; ♦ z Pszowa k. Wodzisławia: czarnym szlakiem spod KWK Anna (centrum miasta), porzucić odchodzący szlak i jechać główną drogą (ul. Miarki), w lesie skręcić w prawo na żółty szlak i dalej nim - przez Lubomię; ♦ ze stacji PKP Olza: (na linii Chałupki-Wodzisław-Katowice) tym samym szlakiem w przeciwnym kierunku, przez Bluszczów; ♦ ze stacji PKP Olza, krótszą trasą, pocz. wspomnianym żółtym szlakiem, później bez szlaku (najlepiej widokowym wałem przeciwpowodziowym, z którego zejść po schodkach w momencie gdy wykręcać będzie w lewo, nast. znów żółtym szlakiem; ♦ ze stacji PKP Bełsznica (na linii - j.w.), przez Rogów, najpierw pod górę, potem na dół do skrzyżowania, tam w lewo (na drogę wojewódzką, ruchliwą), po drodze dołączy żółty szlak, nim do Bukowa; ♦ ze stacji PKP Krzyżanowice (linia Racibórz-Chałupki), drogą woj. przez Łapacz; ♦ z Cieszyna - dłuższa wycieczka, w okolicach 80-90 km, czerwonym szlakiem przez Jastrzębie Zdrój, Gołkowice, Łaziska, Gorzyczki - w Gorzyczkach porzucić szlak i pojechać główną drogą do Gorzyc, a nast. w kierunku Rogowa; ♦ z Pszczyny szlakiem międzynarodowym R4 do Gorzyczek, potem j.w., również dłuższa wycieczka.
  Pieszo: ♦ j.w., nie ma szlaków pieszych w Bukowie.

   Komunikacją zbiorową: ♦ trudne do wykonania: autobus PKS kursuje z Wodzisławia sporadycznie, pociągi również, najbliższa stacja kolejowa (PKP Krzyżanowice) oddalona jest o ok. 3 km.
   Samochodem:
  ♦ z Raciborza m.in. DK nr 10 w kier. Chałupek, potem drogą woj. nr 936 w kier. Wodzisławia; ♦ z Wodzisławia Śl. drogą woj. nr. 936.
  Informacje praktyczne
  Gastronomia i noclegi:
  ♦ pole namiotowe, kempigowe, domki letniskowe przy kąpielisku w Bukowie (wstęp na kąpielisko płatny, w sezonie koncerty disco-polo, po sezonie ośrodek odwiedzany przez wędkarzy). ♦ inne miejsca - patrz podstrona Lubomia i Łaziska.
  Najbliższe drewniane zabytki
  Lubomia;Łaziska; ♦ Bolesław (spichlerz); ♦ Bojanów (spichlerz).
  Linki
  Źródła
  "Katalog zabytków sztuki w Polsce", tom VI, Warszawa 1964 r.; ♦ Strona internetowa pow. wodzisławskiego.
  Mapy
 • "Okręg Rybnicki".
 • Copyright by
  www.drewnianyslask.za.pl
  (2007)